Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan 3600 Ek Gösterge ve EYT'lilere Kötü Haber!

Hükümetin EYT lilere ilişkin ‘formül’ arayışı devam ederken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaş şartı sağlanmadan emeklilik hakkının kazanılamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan 3600 Ek Gösterge ve EYT'lilere Kötü Haber!
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan 3600 Ek Gösterge ve EYT'lilere Kötü Haber! Editör

Gazeteduvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre; Hükümetin "dar gelirli vatandaşları rahatlatacak bazı ekonomik tedbirler" için yürütmüş olduğu çalışma kapsamında enflasyon oranının üstünde asgari ücret artışı da gündemde. Ekonomik paket kapsamında 3 bin 600 ek gösterge talebinin yerine getirilmesi ve uzun senelerdir tartışma konusu olan 'emeklilikte yaşa takılanlar' (EYT) için çeşitli formüller de konuşulmaya başlandı.

Özellikle EYT ile alakalı beklenti artarken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan dikkat çekici bir açıklama geldi.

HDP'Lİ PAYLAN SORDU

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 26 Ekim tarihinde yapılan 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a EYT ile alakalı çalışmaların ne durumda olduğunu sordu. Paylan’ın sorusuna yaklaşık bir hafta sonra yazılı yanıt veren Oktay, yaş koşulu şartı yerine gelmeden emekli olunamayacağını ifade etti. Oktay EYT’liler ile alakalı ne tür çalışma yapıldığı sorusuna şu şekilde yanıt verdi: 
“Bütün modern sosyal güvenlik sistemlerinde emeklilik için gerekli olan şartlardan biri yaştır ve yaş koşulu yerine gelmeden emeklilik hakkı kazanılmaz. Zaten literatürde bu sigorta kolu ‘yaşlılık sigortası’ olarak adlandırılır. Bizde de emeklilik için yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı koşulu vardır ve bu koşulların hepsi yerine getirilince emeklilik hakkı kazanılır.”

SEDAT PEKER SORUSUNA YANIT: KONU YARGIDA

HDP’li Paylan’ın Oktay’a yönelttiği sorular arasında, suç örgütü liderliği suçlamasıyla aranan Sedat Peker’den bir milletvekilinin 10 000 dolar aldığı iddiası da yer aldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun savcılara açıklama yapıp yapmadığını soran Paylan’a Oktay, “TBMM Başkanımız Sayın Şentop ‘gerekli açıklamayı ve işlemleri yapmış’, konu yargıya intikal etmiştir” yanıtını vermekle yetindi. 

ERDOĞAN’IN ‘FAİZ NEDEN ENFLASYON SONUÇ’ TEZİ

Paylan, Oktay'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pek çok kez dile getirdiği faizle ilgili tezini hatırlatarak “Faiz neden enflasyon sonuç mudur?” diye de sordu Oktay, enflasyon faiz ilişkisine yönelik iktisat alanındaki çalışmaların, ilişkinin yönü ile ilgili farklı sonuçları içerdiğini belirterek şunları söyledi:

“Enflasyonun sebebinin talep yönlü veya arz yönlü unsurlara dayanması farklı sonuçlar elde edilmesine neden olmaktadır. Faizin enflasyonun sebebi olduğu görüşünün temelinde üretim unsurları ve girdi fiyatlarının talep dışı sebeplerle bir diğer ifadeyle çeşitli maliyet unsurları sebebiyle çoğalması yatmaktadır. Faiz de maliyet unsurlarından biri olması nedeniyle yüksek olduğu durumda enflasyon artışına neden olabilmektedir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!