Öğretmen, Polis, Hemşireleri Yakından İlgilendiriyor! 3600 Ek Gösterge ile Maaşlar Ne Kadar Yükselecek?

Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu konuyla alakalı açıklama yaptı. 3600 ek göstergeyi kanuna dönüştüreceklerini belirten Akbaşoğlu; 3600 ek gösterge bizim vaadimizdir bu konuyla alakalı çalışmalar durmak bilmeden devam ediyor dedi.

Öğretmen, Polis, Hemşireleri Yakından İlgilendiriyor! 3600 Ek Gösterge ile Maaşlar Ne Kadar Yükselecek?
Öğretmen, Polis, Hemşireleri Yakından İlgilendiriyor! 3600 Ek Gösterge ile Maaşlar Ne Kadar Yükselecek? Editör

2018 yılında verilen seçim vaatleri yine karşılıksız çıktı. Seçim vaatleri arasında bulunan 3600 ek gösterge ve EYT yeniden gündeme geldi. Emeklilikte yaşa takılanların sayısı bir hayli fazladır. Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu konuyla alakalı açıklama yaptı. 3600 ek göstergeyi kanuna dönüştüreceklerini belirten Akbaşoğlu; 3600 ek gösterge bizim vaadimizdir bu konuyla alakalı çalışmalar durmak bilmeden devam ediyor dedi.

Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı manasına geliyor. 3600 ek gösterge uygulamasıyla öğretmen, polis ve din görevlisinin emekli aylığı ve ikramiyeleri yüzde 22, hemşire ve yüksek öğretim mezunu olmayan din görevlisinin aylığı yüzde 25 oranında artacak.

'TEKNİK BİR KOMİSYON OLUŞTURULACAK'

Sözcü Gazetesinde yayınlanan habere göre; Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in kamu personeli toplu sözleşme görüşmelerinde sözünü vermiş olduğu 3600 ek gösterge vaadinde kritik adım atıldı. Memur-Sen Başkanı Yalçın'ın konuyu hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Bakan Bilgin'e, “3600 çalışmasını hemen başlatın, 2022 ortasına kadar da teknik çalışmayı bitirin” dediği öğrenildi. 3600 ek göstergeyle ilgili ilk teknik çalışma önümüzdeki kasım ayındaki Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda yapılacak. Edinilen bilgiye göre kurulun kamu tarafı 3600 için teknik bir komisyon oluşturacak. Bu komisyonda düzenlemenin mali, sosyal güvenlik, kadro ve sosyal tarafları ortaya çıkarılacak. Komisyonda ayrıca sendikaların daha geniş kitlelere yansıtılması yönündeki talepleri de değerlendirilecek.

24 BİN 600 TL ARTACAK

Halen 2200 veya 3000 ek göstergede çalışan bir öğretmenin 3600'ün yasalaşmasıyla maaşı brüt 107 lira artacak. Ancak bu öğretmen emekli olduğunda veya 3000 göstergeye göre emekli olmuş bir öğretmenin aylığı 820 lira artacak.

Bu kamu personeli emekli olduğunda eğer 30 yıl hizmeti var ise normal alacağı ikramiyeden 24 bin 600 lira daha fazla alacak. Ek gösterge artışı yasa değiştiği için 2008 ve sonrasında memuriyete başlayanlarda çok fazla etkili olmayacak. Düzenleme sebebiyle büyük yükün SGK'ya geleceği belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!