Milyonlarca Vatandaşı Yakından İlgilendiriyor! SGK'dan Resmi Duyuru Yapıldı

SGK’dan yapılan yazılı açıklamada 7326 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında 1 milyon 190 bin kişi 61 milyar liralık borcu için başvuru yaptığı, bugüne dek 1 milyar 120 milyon liralık kısım ise peşin ödendiği belirtildi.

Milyonlarca Vatandaşı Yakından İlgilendiriyor! SGK'dan Resmi Duyuru Yapıldı
Milyonlarca Vatandaşı Yakından İlgilendiriyor! SGK'dan Resmi Duyuru Yapıldı Editör

7326 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında SGK’ya 1 milyon 190 bin kişi 61 milyar liralık borcu için başvurdu. Bugüne kadar 1 milyar 120 milyon liralık kısım ise peşin ödendi.

SGK’dan yapılan yazılı açıklamada, vergi ve bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren ve 9 Haziran 2021'de yürürlüğe giren 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu’na başvuruların 30 Eylül itibarıyla sona erdiği hatırlatıldı.

TAKSİT UYARISI

Yapılandırılan borçların ilk taksit ödemeleri 30 Kasım 2021 tarihine kadar yapılabilecek. İkinci taksitin ise yılbaşına kadar ödenmesi gerekmektedir. İlk iki taksiti zamanında ödemeyen kişilerin, yapılandırmaları bozulacak.

Kanun kapsamında Nisan 2021 ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş SGK sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, işsizlik sigorta primleri, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı ya da malullük neticesinde doğan rücu alacakları ve 4b (BAĞ-KUR) sigortalılarının önceden durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar yapılandırıldı.

ÖDEMELER NERELERDEN YAPILABİLİR?

Yapılandırma kapsamındaki borçların gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizi silinerek borç tutarları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncelleniyor. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksitle ödemede ise yüzde 50’si siliniyor.

Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet yanı sıra SGK’nın anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM’leri, internet ya da mobil bankacılığından da yapılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!