İslam Memiş dolar için cuma gününü işaret etti! Haber mi aldı?

Dolar ve altın hakkındaki yorumları ile çokça gündeme gelen altın ve para piyasası uzmanı İslam Memiş, 18 lirayı aşan dolar kuru için çarpıcı bir uyarıda bulundu. Doların ekranlarda göründüğü gibi olmadığını belirten Memiş, cuma günü için dolar sahiplerine uyarıda bulundu.

İslam Memiş dolar için cuma gününü işaret etti! Haber mi aldı?
İslam Memiş dolar için cuma gününü işaret etti! Haber mi aldı? Editör

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş yatırımcılara, "Sepetinizde en az 4 enstrüman olsun" önerisinde bulundu. Memiş "Diyelim 10 bin dolarınız ya da 10 bin liranız var. 4 eşit parçaya bölüp altın, gümüş, euro ve sterlin alarak riski dağıtırsınız. Benim vurgulamak istediğim, dolardan uzak durmak gerekiyor. 20 lirayı görecek dedim ama diğerleri daha fazla getiri sağlayabilir" ifadelerini kullandı.

Memiş, "Gram altında 1090, 1125, 1200 ve 1450 lirayı telafuz ediyorum, bunda problem yok. Kısa vadeli baskılanmalar olacaktır, onlar ayrı. Kesinlikle 1030 seviyesi üzerinden gram altın almayın. Çünkü kesinlikle o seviyenin altına gelecek. 1000 liranın altına bile getirebilirler. Sakın tuzağa düşmeyin" dedi.

İslam Memiş son dakika dolar yorumu

"Gördüğünüz gibi değil!" başlıklı videosunda İslam Memiş, değerlendirmelerinin bir yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizerek, dolar ve altın yatırımcısını uyardı ve şunları söyledi:

'CUMA GÜNÜ DALGALANMA OLABİLİR'

- Dolar TL kuru ekranlarda 18.12 lira ancak serbest piyasalarda 18.22-18.25 aralığında. Dolar tarafındaki pozitif görünümün devam etme nedeni dolar endeksinin 109'a kadar yükselmesi. Uluslararası piyasalarda dolar değer kazandı. 18 üzeri ataklar doların tekrar yukarı yönlü hamleyi kırmasına neden oldu. 18.20 güçlü destek seviyesi. Altında 18.10 var ama siz ekranlarda 18.12 olarak görüyorsunuz ama serbest piyasalarda bu rakamlar yok.

EURODAKİ DÜŞÜŞ

- Euro/TL'nin gerçek kuru 18.11-18.17 aralığında. Euro, doların yine altına sarktı. Muhtemelen bu baskılanma devam ederse, 0.80'lere kadar inme ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Avrupa'daki enerji krizleri, Fed'in politikaları, dolar endeksinin yükselmesi euro'nun değer kaybına neden oldu.
- Euro'nun gereğinden fazla değer kaybetmesi, elinde dolar olan arkadaşlarımıza orta ve uzun vadeyi göz önünde bulundurabilirlerse avantaj sunuyor. İnsanlara bir şeyleri kabullendirmek için uğraşıyorlar. Dolar en güçlü para birimi, ABD en güçlü ekonomi diye insanlara kabullendirmeye çalışıyorlar. İnsanlar bıkana kadar da bu süreci böyle devam ettirecekler.

DOLAR / EURO PARİTESİ

- Piyasaları manipüle eden kişiler dolar karşısındaki bütün yatırım araçları ve para birimlerini baskılamaya devam ediyor. O yüzden dolarım var, değerlendirmek istiyorum diye soranlar, 1 seviyenin altında olan paritenin orta ve uzun vadede kaçırılmayacak fırsat olduğunu unutmaması gerekiyor.

ALTIN İÇİN DE CUMA GÜNÜNE DİKKAT ÇEKTİ

- Altın onsu 1738 dolarda yatay, sakin bekliyor. Neyi bekliyor? Fed'in faiz kararını bekliyor. 1720-1770 aralığında bekliyor. Dolar karşısında aşırı değer kaybettiği için, altın gerçek değerinde olmadığı için dolar karşısında aynı euro, sterlin, gümüş gibi en fazla değer kaybeden emtialar. Alınabilir seviyedeler.

- Gram altın TL fiyatını ekranlarda 1007-1009 olarak gösteriyorlar ancak iş sizin gördüğünüz gibi değil. Şu anda 1023-1027 aralığında. Bozdurursanız 1023, satın alırsanız 1028 lira. Dolayısıyla sadece satın alma için değil, bozdurma için dahi ekranlardaki fiyatlar geçerli değil.

- Elinizdeki malı ucuza kaptırmayın. Gram altın TL 1023-1028 aralığında, elinizdekini tutup da 1007'den bozdurup canınızı yakmayın. Bazı arkadaşlar gram altın düştü diyor, 1023-1028 nasıl düştü?

- Bu hafta cuma günü Fed Başkanı'nın konuşması var. Çok önemli olacak, cuma günü piyasalarda dalgalanma olabilir. Fed'in faiz artırımına dair bir ipucu aranacak. Cuma günü dalgalanma olursa şimdiden bunun hazırlığını yapmanız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!