Milyonlarca Çalışanı Yakından İlgilendiriyor! PCR Testi Yaptırmayanlar İşten Çıkartılabilir Mi?

PCR testi zorunluluğuyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, 6 Eylül'den itibaren geçerli olan PCR testi zorunluluğuyla alakalı olarak, işverenin test yaptırmayan işçisini işten çıkartamayacağını açıkladı.

Milyonlarca Çalışanı Yakından İlgilendiriyor! PCR Testi Yaptırmayanlar İşten Çıkartılabilir Mi?
Milyonlarca Çalışanı Yakından İlgilendiriyor! PCR Testi Yaptırmayanlar İşten Çıkartılabilir Mi? Editör

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan, 6 Eylül'den itibaren geçerli olacak olan PCR testi mecburiyetiyle ilgili olarak, işverenin test yaptırmayan işçisini işten çıkartamayacağını açıkladı. Noyan Doğan, "Bu konu hakkında kesin bir açıklama olmadığı gibi yine bu konu da kanuni bir düzenleme de yok. Bir görüşe göre, işverenden, test konusunda talep gelmesi halinde işçinin bu testi mecburi olarak yaptırması gerektiğinden hem aşı olmayan hem de test yaptırmayan işçinin iş protokolü işveren tarafından feshedilebilir. Bu durumda tazminatı da ödemek mecburiyetinde. Ancak ağırlıklı görüşe göre, PCR testi yaptırmayan işçiyi işveren işten çıkartamaz" dedi. 

"ÜCRETSİZ İZNE GÖNDEREMİYOR"

Doğan ayrıca kamudaki duruma ilişkin olarak ise, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın genelgesi işçi statüsünde çalışanları kapsıyor. Ancak bu genelge ile işverenlere aşı olmayan çalışanlardan PCR testi isteme hakkı da tanıyor. PCR testi kaynaklı senelik izin veya bedava dağıttığı izin konusunda iş kanunda bir düzenleme yok. Ancak iş sağlığı ve güvenliği bakımından işverenlere bazı haklar tanınıyor. İş yasasına göre işveren tek taraflı çalışanı bedava dağıttığı izne gönderemiyor.

Hukukçuların ağırlıklı görüşü PCR testi yaptırmayan çalışanlar için önce senelik izin kullandırılıp sonrasında bedava dağıttığı ya da idari izin seçeneklerinin değerlendirilebileceği yönünde. Kimi hukukçular ise test yaptırmayan çalışanı, işverenin bedava dağıttığı izne göndereceğini savunuyor. Bu durumda işverenin bedava dağıttığı izin ve senelik izin kullandırma hakkı bulunuyor" diye konuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!