Erdoğan'ın ABD'de yaptığı açıklama sonrası ABD'den yaptırım tehdidi..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika basınına vermiş olduğu röportajda, S-400'lerle ilgili gelen soruya, "Bundan sonraki dönemde de kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez" cevabını verdi.

Erdoğan'ın ABD'de yaptığı açıklama sonrası ABD'den yaptırım tehdidi..
Erdoğan'ın ABD'de yaptığı açıklama sonrası ABD'den yaptırım tehdidi.. Editör

Büyük yankı uyandıran bu sözlerin ardından Amerika'li yetkililer, Türkiye'nin Rusya'dan daha fazla S-400 sistemi almasının yeni CAATSA yaptırımlarını tetikleyebileceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul görüşmeleri için gittiği ABD Birleşik Devletleri'nde Türkevi binasının açılışının beraberinde ABDn CBS televizyonuna da ayrıntılı bir röportaj verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın röportajının tamamı yayınlandı.

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK RİSKİNİ KİM PAYLAŞACAK?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin S-400 alımı karşısında Abd'nin tutumuyla ilgili, "Ona karışamaz. Siz bana Patriot vermezseniz, savunma noktasında benim bir başka ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz. Bakın bu konu da NATO Genel Sekreteri Stoltenberg gayet güzel bir açıklamada bulundu; 'Biz ortaklarımızın kimden, nereden, ne kadar herhangi bir sistem satın aldığına müdahale edemeyiz.' dedi. Kim bu? Stoltenberg; NATO'nun Genel Sekreteri. Buyurun, gerçek ortada. Kimse kusura bakmasın. Ben de şunu söyleyeceğim; Türkiye'nin güvenlik riskini kim paylaşacak? Türkiye, kendi güvenlik riskini kendisi temin edemezse, acaba birilerinin eline avucuna mı bakacak? Sen bana Patriot vermeyeceksin, benim hangi ülkeden, hangi savunma sistemini aldığıma da müdahale edeceksin! Öyle bir şey olamaz." diye konuştu.

"KİMSE BİZİM ALACAĞIMIZ SAVUNMA SİSTEMLERİNE MÜDAHALE EDEMEZ"

Sunucunun "Yani siz hala S-400'lerin yeni partisini alma niyetinde misiniz?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonraki dönemde de kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz. Şu anda 84 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Türkiye, kendi savunma noktasındaki bütün kararlılığını ortaya koyacaktır. Bu kararına da kimse müdahale edemez" ifadelerini kullandı.

Sunucunun "Bu, yanıtın 'evet' olduğu gibi anlaşılıyor." yorumu üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne demek… Tabi ki evet" dedi.

"YENİ YAPTIRIM OLABİLİR"

Büyük yankı uyandıran bu röportajın ardından Reuters'a konuşan Amerika'li bazı yetkililer, Türkiye'nin Rusya'dan daha fazla S-400 savunma sistemi almasının yeni CAATSA yaptırımlarını tetikleyebileceğini aktardı.

CAATSA YAPTIRIMLARI NELER?

Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,

Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,

Amerika mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,

Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,

Mali kurumlara Amerika Merkez Bankası ile direk olarak alışveriş yapma izni verilmemesi,

Yaptırım kapsamına alınan kişi veya kurumlarla ihale veya protokol yapılmaması,

Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,

Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme veya kredi transferlerinin yasaklanması,

Yaptırım kapsamına alınan kişi veya kurumların Amerika topraklarında emlak sahibi olmasının yasaklanması,

Amerika kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi veya kurumlardan sermaye veya borç alışverişinin yasaklanması,

Yaptırım kapsamına alınan kişilere Amerika'ya giriş yasağı,

Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!