Rusya ve Belarus NATO'nun gözü önünde tatbikat yaptı!

Rusya ve Belarus, batı sınırlarında "Zapad-2021" ortak askeri tatbikatı başladı. Rusya ve Belarus NATO'nun gözü önünde tatbikat yapıyor. Ayrıca Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'dan değeri 1 milyar doların üstünde silah alımı planladıklarını söyledi.

Rusya ve Belarus NATO'nun gözü önünde tatbikat yaptı!
Rusya ve Belarus NATO'nun gözü önünde tatbikat yaptı! Editör

Rusya ve Belarus, batı sınırlarında "Zapad-2021" ortak askeri tatbikatı başladı. Öte yandan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'dan değeri 1 milyar doların üstünde silah alımı planladıklarını söyledi.

Putin, tatbikatın en temel aşamasını izlemek üzere Nijegorod bölgesinde yer alan Mulino poligonuna gitti. Putin, tatbikatı Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerosimov ve diğer askeri yetkililerle izledi.

Poligonda Rus ordusunda ilk kez Epoha silah sistemi sayesinde donatılan piyade savaş aracı B-19’un da tatbikattaki performansı Putin’e gösterildi.

RUSYA-BELARUS ZAPAD - 2021 TATBİKATI SÜRÜYOR

10 Eylül’de başlayan Rusya ve Belarus ortak askeri tatbikatı Zapad-2021, iki ülkenin poligonlarında devam ediyor.

Avrupa sınırına yakın bölgeler dahil olmak üzere Rusya’da 9, Belarus’ta 5 poligonda süren tatbikatlarda Rusya ve Belarus ordusundan 200 bine yakın asker ve personel görev yapıyor.
 Tatbikata 80 uçak ve helikopter ile 290 tank, 240 top, çoklu roket fırlatma sistemi dahil 760 askeri araç ve 15 savaş gemisi katılıyor.

Zapad-2021 tatbikatı, 16 Eylül'de sona erecek.

RUSYA'DAN 1 MİLYAR DOLARLIK SİLAH

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'dan değeri 1 milyar doların üstünde silah alımı planladıklarını söyleyerek "Bu, NATO askeri birlikleri ile direk olarak sınırlarımızın bulunduğu batı yönünü ciddiye aldığımızı gösteriyor." dedi.

Belta haber ajansına göre, Lukaşenko, Rusya-Belarus ortak askeri tatbikatı Zapad-2021'i, Obuz-Lesnovskiy poligonundan izledi.

Burada gazetecilere açıklamalar yapan Lukaşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapmış olduğu görüşmede savunma ve güvenlik konusunu detaylı bir biçimde ele aldıklarını belirtti.

Belarus'a S-400 hava savunma füze sistemleri sevkiyatı konusunu da müzakere ettiklerini dile getiren Lukaşenko, "Rusya'dan değeri 1 milyar doların üstünde silah alımı planlamaktayız. Rusya ile 2025'e kadar Belarus'a sağlen temelcak silah listesi üstünde anlaştık. Bir kısmı teslim edilen yaklaşık bir düzine uçak, birkaç düzine helikopter. Bu, NATO askeri birlikleri ile direk olarak sınırlarımızın bulunduğu batı yönünü ciddiye aldığımızı gösteriyor." diye konuştu.

Avrupa sınırında yaşen temeln mülteci krizi ile alakalı olarak sorumluluğun Avrupa tarafında olduğunu kaydeden Lukaşenko, Avrupalı idarecilere bu sorunu çözmek için bir araya gelme çağrısında bulundu.

Lukaşenko, "Ancak şimdilik, bu akılsızca yaptırımları ve vatansever halkımızı aşağılamayı kaldırıncaya kadar onlarla kimse konuşmayacak. Dizlerimizin üzerine çökmeyeceğiz." biçiminde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!