Boşanmış Anne ve Babaları İlgilendiriyor! Çocuk Velayetinde Yeni Dönem

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yargı reformuyla çocuk teslimine veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararların yerine getirilmesi İcra dairelerinin görev alanından çıkartılacağı bilgisine ulaşıldı. Taslak üzerinde düzenleme yeni yasama döneminde TBMM tarafından şekillenecek.

Boşanmış Anne ve Babaları İlgilendiriyor! Çocuk Velayetinde Yeni Dönem
Boşanmış Anne ve Babaları İlgilendiriyor! Çocuk Velayetinde Yeni Dönem Editör

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yargı reformuyla çocuk teslimine veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararların yerine getirilmesi İcra dairelerinin görev alanından çıkartılacağı bilgisine ulaşıldı. Taslak üzerinde düzenleme yeni yasama döneminde TBMM tarafından şekillenecek.

BİN LİRA MASRAFI VAR

Hürriyet Gazetesinden Oya Artmutçu'nun haberine göre; çocuğunu göremeyen ve icraya her başvurusunda harç, yolluk, profesyonel ve araç gideri olarak yaklaşık bin lira masraf yapan ebeveynler bu yükten kurtulacak. Tüm maddi giderler Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda “mağdur odaklı adalet” seferberliği başlattıklarını belirterek, “Çocuğun bir eşya gibi icraya konu olmasını kabul edemeyiz” açıklaması yapmıştı.

ŞU AN NASIL YAPILIYOR?

Mahkemelerce, çocuğu olan çiftlerin boşanma davalarında boşanan çiftlerden birinin rıza göstermemesi halinde mahkeme kararının yerine getirilmesi kamu gücüyle yapılıyor. Görevi icra daireleri yerine getiriyor.

YENİ YÖNTEMLE NASIL OLACAK?

Yeni sistemde bu işlemler icra sistemi dışına çıkarılarak, çocuğun mal gibi icraya konulması sona erecek. Çocuk Teslimi görevini adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri üstlenecek. Çocuk teslimi işlemleri, artık psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimci gibi profesyonellar eli ile yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!