Aile Bakanlığın'dan müjde ödemeler resmen başladı! Her Aileye 1.300 TL para veriliyor PTT’den alabilirsiniz!

Çocukların sahiplerine çok önemli bir duyuru yapıldı. Devletin çocuğu olanlara maddi destek sağladığı söyleniyor ve bu destek çocuk sayısına göre değişiyor. Bu destek kapsamında birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira. Ödemeye hak kazananların ödemelerini PTT üzerinden alabilecekleri, 2015 yılından sonra doğum yapan tüm annelerin ödemeden...

Aile Bakanlığın'dan müjde  ödemeler resmen başladı! Her Aileye 1.300 TL para veriliyor PTT’den alabilirsiniz!
Aile Bakanlığın'dan müjde  ödemeler resmen başladı! Her Aileye 1.300 TL para veriliyor PTT’den alabilirsiniz! Editör

Çocukların sahiplerine çok önemli bir duyuru yapıldı. Devletin çocuğu olanlara maddi destek sağladığı söyleniyor ve bu destek çocuk sayısına göre değişiyor. Bu destek kapsamında birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira. Ödemeye hak kazananların ödemelerini PTT üzerinden alabilecekleri, 2015 yılından sonra doğum yapan tüm annelerin ödemeden yararlanabileceği iddia ediliyor.

Ne kadar ödedin?
İddiaya göre çocuklu ailelere devlet maddi destek sağlıyor, 1-2-3 çocuğu olan aileler PTT'den sırasıyla 300, 400, 600 lira alıyor ve 2015'ten itibaren doğum yapan tüm anneler çocuk yardımı almaya başlıyor. bu desteğe çevrimiçi olarak başvurabilirsiniz. Başvurunun kimlik numarası ile yapıldığı söyleniyor.

Çocuk parası tüm çocuk sahibi ailelere ödenen bir yardım olarak ifade edilmekte ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından sağlanan yardımlar internet üzerinden sağlanmaktadır.

BAŞVURU AYRINTILARI

Yeni doğan çocuk yardımı için TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den başvuru imkanı var. Ayrıca Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara da başvuru yapılabiliyor. Bu kapsamda; ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor.

Çocuk parası alabilmek için öncelikle ailenin ilgili nüfus müdürlüğüne gidip çocuğu Kimlik Paylaşım Sistemi’ne (KPS) kaydettirmesi gerektiği belirtilerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Doğum Yardım Başvuru Dilekçesi’ni eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanması gerektiği vurgulandı. Dilekçeyi doldurduktan sonra başvurunuzu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabileceğiniz de ifade edildi.

GEREKLİ ŞARTLAR

Çocuk parası alabilmek için, devlet annelerden bazı şartlar istemektedir. Çocuk parası almak için aranan şartlar ise şu şekildedir:

Doğum yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekir.

Çoklu doğum yardımı

Yardım almak için annenin bizzat başvuru yapması şarttır.

Bu yardım 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için geçerlidir.

Ölü olarak gerçekleşen doğumlarda bu yardım yapılmaz.

ÖDEME DETAYLARI

Çocuk parası nakit olarak alınan bir yardımdır. Bu yardım, başvuru yapılan ayı takip eden bir sonraki ayın 25. gününe kadar anne adına PTT hesaplarına yatırıldığı belirtilerek herhangi bir bankaya gitmeye gerek kalmayacağı ifade edildi.

Çocuk parası için yaptığınız başvurunun kabul edilip edilmediğini ya da paranın yatıp yatmadığını ise; En yakın PTT şubesine giderek, E-Devlet Kapısı üzerinden online sorgulama yaparak, Telefon ile 444 1 788 numaralı PTT Müşteri Hizmetlerini arayarak kontrol edebileceğiniz paylaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Survivor Yunus Emre'nin eşi bebeğini kaybetti
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!
Kızılcık Şerbeti Dizisinde Doğa'ya Partner Geliyor..!